1 2 3 4

Poradna porada Co je dobré vědět brýle poradenství dioptrické brýle multifokální brýle poradenství multifokály Praha e shop

Poradna - co je dobré vědět:
 Třeba to,že:
brýlové dioptrické čočky nejsou jen skleněné nebo plastové
brýlové dioptrické čočky se vyrábí lisováním, odléváním, broušením a ty, které mají nejlepší zobrazovací vlastnosti - největší optický výkon se vyrábí technologií free form velmi přesného obrábění

 

Konvenční výroba brýlových čoček z plastů

Výroba polykarbonátových brýlových čoček na vstřikovacím lisu

Výroba multifokálních čoček odléváním polymeru do formy 


Free form technologie velmi přesného obrábění 

Výroba polymerových brýlových čoček Free form technologií velmi přesného obrábění

Kontrola přesnosti lámavé plochy vyrobené Free form technologií velmi přesného obrábění

o optických vlastnostech dioptrických brýlových čoček nic neříká index lomu daného materiálu, ale Abbeovo číslo materiálu a tvar optických ploch dané brýlové čočky, které jsou dané způsobem výroby dané brýlové čočky

tvar optických ploch brýlové čočky je podmíněn technologii, která je na výrobu brýlové čočky použita:

 konvenční brýlové čočky zohledňují jen dioptrickou vadu, pro jejíž korekci jsou vyrobeny

→ při výrobě individuální brýlové čočky Free form technologií velmi přesného obrábění se při výpočtu optimální lámavé plochy berou v úvahu kromě dioptrické vady i fyziologické parametry nositele brýlí v závislosti na parametrech brýlové obruby, tyto brýlové čočky jsou danému nositeli vyrobeny na míru 

  je velký rozdíl mezi optickými vlastnostmi sférické čočky a asférické čočky, které jsou vyráběny odléváním nebo vstřikováním do forem  a nebo sférické a asférické čočky vyrobené broušením a nebo individuální brýlové čočky vyrobené technologií Free form nebo Free form technologií velmi přesného obrábění  - porovnání optických vlastností těchto jednotlivých čoček naleznete například v kapitole - Essilor Aspheric eyecode a Essilor Aspheric těchto stránek  
 

Pokročilá multifokální brýlová čočka - Conventional PAL ( Advanced Progressive Lenses - PAL ) vyrobená konvenční technologií - odléváním, lisováním ...

 

Individuální multifikální čočky vyrobené technologií Free form velmi přesného obrábění

 

   je velký rozdíl mezi náklady na výrobu a tím i cenou brýlové dioptrické čočky vyrobené konvenční technologií výroby z polykarbonátu, který je velmi levný, ale protože má velmi nízké abbeovo číslo, má z celé škály materiálů nejhorší optické vlastnosti, ale dá se odlévat do forem na vstřikovacím lisu, oproti nákladům na výrobu individuální brýlové čočky z polymeru o stejném indexu lomu, která je vyrobena technologií Free form velmi přesného obrábění.  

Mnohé internetové optiky, optické řetězce a oční optiky mají v nabídce jen brýlové dioptrické čočky, které nenakupují s přihlédnutím na jejich optické a užitné vlastností. Jediným kriteriem, které zohledňují, je nejnižší nákupní cena.

Jsou tito prodejci opravdu tak výrazně levní a tak kvalitní, jak o sobě tvrdí v reklamních kampaních?

Nebo jsou to jen jejich marketingové triky a hry?

 Povrchové úpravy dioptrických brýlových čoček:

Na kvalitě optických vlastností se spolu s lámavou plochou podílí i povrchové úpravy, které jsou na lámavé plochy brýlové čočky naneseny. 

Kvalita povrchových úprav určuje užitné vlastností brýlové čočky. To je jeden z důvodů, pro který výrobci brýlových skel dávají jednotlivým multivrstvám, které nanáší na optické plochy brýlových skel, názvy, které jsou součástí názvu brýlové čočky, na níž jsou naneseny.

To že jsou názvy multivrstev součástí označení daného produktu Vám dává možnost se seznámit s jednotlivými nabízenými multivrstvami a jejich přidanou hodnotou, kterou zušlechťují brýlové dioptrické čočky, což Vám dává možnost výběru pro Vás optimálního produktu.

To je i jeden z důvodů proč výrobci kvalitních brýlových čoček a multivrstev chrání své produkty ochrannými známkami a patenty. Je to i snaha těchto výrobců ochránit Vás před zneužitím těchto názvů i jejich výrobků v reklamních kampaních, které poškozují i Vás, v kampaních, které se snaží navodit dojem, že všechny produkty na trhu mají téměř stejné optické a užitné hodnoty a liší se jen prodejní cenou, kterou tito marketingoví hráči snížili díky "minimálním" nákladům, které mají, a tak jejich prodejní ceny za srovnatelné produkty jsou až o 50% nižší než u konkurence.

Tyto jejich marketingové hry mají zastínit i to, že jimi protěžované produkty mají jen jedinou devizu, nízkou nákupní cenu.

V rámci zachování nízké nákupní ceny nenanáší výrobci těchto produktů na tyto produkty povrchové úpravy, které díky využití nejposlednějších poznatků vědy a výzkumu výrazně zušlechťují a chrání nejen naše oči, ale i samotnou brýlovou čočku. Tyto velmi kvalitní vrstvy by výrazně prodražily lisované a odlévané brýlové čočky. Daleko levnější je vytvořit marketingové legendy v níž jsou tyto produkty obdařeny nevídanými vlastnostmi!

 

Na jedněch webových stránkách prodejce, který tvrdí, že je až o 50% levnější než kamenné optiky se dozvíme:

Čočky Profi bojují proti stejným nepřátelům a zajištují srovnatelnou ochranu očí jako čočky Crizal.

Jakou ochranu vám poskytne brýlová čočka Profi?

Čočka Profi je za přísných technologických postupů pokryta několika vrstvami, které zvyšují komfort vidění - tvrzení, antireflex a hydrofobní úprava.

Antireflexní vrstva zajištuje lepší propustnost světla, eliminuje odlesky způsobené odrazy, zejména při práci na počítači nebo při řízení v noci. Díky nanesené antireflexní vrstvě je Vám při každodenní komunikaci s okolím vždy přímo vidět do očí.

Hydrofobní vrstva zarovnává nerovný povrch antireflexních úprav. Povrch čočky je vyhlazen a díky tomu se v nerovnostech neusazují nečistoty. Hydrofobní účinky výrazně přispívají k ochraně čočky před poškrábáním při vlastním čištění.Nečistoty rozptylují světlo dopadající na brýlovou čočku a způsobují tak neostré vidění. Vaše brýlové čočky se nejen lépe a snáze čistí, ale také aktivně odpuzují nečistoty, mastnotu, prach a otisky.

Tvrzená úprava čočky zvyšuje její životnost a zrakovou pohodu.
Brýlové čočky Profi jsou vysoce odolné proti poškrábání.

 

Z nějakého důvodu není u propagované brýlové čočky Profi uveden název povrchové úpravy.

Výrobci levných brýlových čoček totiž mnohdy ani názvy úprav neuvádí, nejsou podstatné, mnohem důležitější než název vrstvy je pro jejich odběratele nízká cena produktu a tak se jen uvede, že dané brýlové sklo je s antireflexem nebo jen tvrzené.

Z popisu této povrchové úpravy je zřejmé, že se jedná o třívrstvou povrchovou úpravu, která nebrání usazování mastnoty a mastných nečistot na povrch brýlové čočky a také nebrání usazování prachu na povrchu brýlové čočky, tak jak její prodejce tvrdí. Tato vrstva použita na úpravy povrchových ploch brýlových čoček Profi neobsahuje zušlechtění, které například u povrchové úpravy Crizal Alizé UV činí povrch této čočky, z hlediska povahy elektrického náboje, neutrálním a které brání usazování mastnoty a mastných nečistot na povrchu brýlových čoček Crizal Alizé UV.

Autor marketingového textu o čočce Profi to vidí jinak, přisoudí hydrofobní úpravě čočky Profi nadpřirozené vlastnosti a legenda o hydrofobní úpravě, která zamezuje ulpívání prachu, mastnoty a mastných nečistot na povrchu brýlové čočky Profi  je na světě!

Společnost Essilor International má ve svém portfoliu produktovou řadu Smile, kterou zohledňuje potřeby určité skupiny zákazníků, pro kterou je, při výběru a nákupu zboží, rozhodující nízká cena daného produktu.

Na produktech řady Smile jsou použity levnější povrchové úpravy HMC a HMC+, které opravdu nedosahují užitných vlastností povrchových úprav Crizal UV.

Z popisu povrchové úpravy, na webových stránkách tohoto prodejce je zřejmé, že se jedná o třívrstvou povrchovou úpravu, která je ekvivalentem povrchových úprav HMC a HMC+, používané na produkty Smile od spol. Essilor International.

Porovnáme li cenu páru brýlových čoček Smile 1.5 HMC+, která mají povrchové úpravy s povrchovými úpravami brýlové čočky Profi 1,5 s cenou páru brýlových skel Profi 1.5, která je uvedena na webových stránkách tohoto prodejce, zjistíme, že se ceny těchto ptoduktů téměř neliší.

Cena uvedená na webových stránkách tohoto prodejce, za pár brýlových čoček Profi 1.5, prodejce, který tvrdí, že je až o 50% levnější než kamenné optiky, je pro tyto produkty cenou obvyklou, za kterou je koupíte i v kamenných optikách...

Crizal UV - je označení pro skupinu velmi kvalitních povrchových úprav, které se používají na zušlechtění lámavých ploch brýlových čoček.

Na jiných webových stránkách nalezneme nabídku dioptrických brýlových skel, která prodává jeden optický řetězec.

Jednotlivé produkty jsou označeny nic neříkajícími obecnými názvy -

 

Bronzová, Stříbrná, Zlatá ...

 

brýlová čočka a popisem, z něhož se o daném produktu nic nedozvíme. Některé popisy neuvádí ani index lomu materiálu z něhož je brýlová čočky vyrobeba, není uveden design optických ploch dané brýlové čočky ani název povrchové úpravy...

♦ 

Na stránkách, kde tento optický řetězec prezentuje progresivní - multifokální brýlové čočky nalezneme tvrzení -

 

Zlaté

Multifokální skla přizpůsobená individuálním požadavkům, optimalizace skel k obrubě.

+ Optimalizovaná multifokální brýlová skla se speciální povrchovou úpravou

+ Lehké a estetické brýle i v případě vysokých dioptriíExtra tenká, lehká a plochá brýlová skla

+ Oči zvětšují či zmenšují méně

+ Povrchové úpravy zajišťující vysoký komfort

 

Platinové 

Exkluzivní brýlová skla z nejtenčího materiálu, nejdokonalejší ochrana a propustnost světla

+ Exkluzivní brýlová skla z nejtenčího materiálu

+ Zvyknete si snadno a rychle

+ Speciální vrstva snižující odrážení světla, nejdokonalejší ochrana a propustnost světla

 

  Co na tom, že:

♦ 

se multifokální brýlová skla vyrábí i z materiálu o indexu lomu 1.74, který umožňuje vyrobit brýlové čočky pro vysoké myopy a hypermetropy výrazně tenčí, než jsou Platinové multifokální čočky o indexu lomu 1.67; skutečností je, že většina výrobců konvenčních multifokálních brýlových čoček nevyrábí tyto produkty z materiálu o indexu lomu 1.74

 

tento prodejce není na prodej Individuálních progresivních, ale ani jednoohniskových skel vybaven, že nemá své optiky vybaveny na meření individuálních parametrů, které je pro výrobu individuálních produktů nutné výrobci individuálních brýlových skel zadat ...

♦  

pokud se tyto individuální parametry nezadají, nelze vyrobit Individuální multifokální sklo -

 

ale maximálně Conventional Advanced Progressive Lenses -

Na prodej individuálních jednoohniskových a multifokálních brýlových skel je v naší republice vybaveno systémy pro korektní měření parametrů nutných pro objednání těchto produktů cca 3% očních optik. Jedním z těchto multifunkčních systémů je Visioffice.

Mnohé z očních optik, které nejsou na prodej individuálních brýlových skel vybaveny, takže tyto produkty nemohou pro své klienty ani objednat, z čehož je zřejmé, že je nemohou ani svým klientům nabídnout, natož prodat, využívají obdobné marketingové triky a hry, jako tento prodejce, kterými navozují dojem, že pro tyto produkty umí definovat individuální parametry -"individuální požadavky", které se zohlední při výpočtu a výrobě lámavých ploch daného produktu a díky tomu budou tato -"Multifokální skla přizpůsobená individuálním požadavkům" klienta. Když tato tvrzení podpoří správně zvoleným obrázkem, iluze skvělého nákupu je perfektně navozena. 

Výrobci brýlových skel, která mají díky svému optickému designu značný optický výkon své produkty a jejich povrchové úpravy označují názvy, které chrání ochrannými známkami a technologie výroby těchto produktů zase chrání patenty. Vlastní produkty pak chrání skrytými znaky! 

Proč tento prodejce neuvádí názvy brýlových skel a povrchových úprav, která je zušlechťují, ale raději názvy produktů nahradí výše uvedeným, nic neříkajícím, obecným označením?

Porovnáme li prodejní ceny produktů v množině konvenčních multifokálních skel, s cenami, které tento prodejce uvádí například v kapitole progresivní - multifokální skla u jednotlivých barevných variant, pak se jedná o ceny na trhu obvylé, pro produkty ze segnentu konvenčních multifokálních skel.

Zase to není žádný cenový hit! 

 

Dioptrické brýle jsou ve smyslu  Nařízení vlády č. 278/2008 Sb - optickým korekčním zdravotnickým prostředkem, na který se vztahují ustanovení Zákona 268/2014 Sb. O zdravotnických prostředcích. Obecně se dá říci, že dioptrické brýle - optický korekční zdravotnický prostředek, ať je zhotoven na základě hodnot refrakce, které jsou uvedeny na Poukazu na brýle a korekční pomůcky, nebo jsou zhotoveny na základě hodnot refrakce stanovených optometristou nesmí způsobovat svému nositeli potíže, natož potíže, které se projeví zhoršením zdravotní kondice a nebo i jeho zdravotního stavu.

Na  webové stránce, která, jako i mnohé jiné, propaguje internetové oční optiky, se dočtete:

"Složitější preskripce - korekce (silné dioptrie, bifokální brýle) lze u …. rovněž vyrobit, ale zde je finanční riziko nevhodného nákupu vyšší, vzhledem k nutným  příplatkům za speciální tenčené sklo. Tu je již na zvážení zda to risknete, nebo si dáte brýle vyrobit na míru ve vybrané optice s možností vyzkoušení a (snad) i preciznějšího vyhotovení.

Na druhé straně, pokud máte nižší nebo střední sílu dioptrie a postačí vám tak standardní vyhotovení skel, potom nic připlácet nemusíte. Problémem není ani astigmatizmus – sklo s cylindrem je rovněž bez příplatku.

Co je to PD (pupillary distance) Jde o vzdálenost zornic. Hodnota PD se v průběhu života u dospělých lidí nemění, stačí ji získat pouze jednou.

PD je pro většinu dospělé populace v rozmezí  54-68 mm. Standardní hodnotou je 62 mm, pokud PD nedokážete získat jinak, můžete nákup risknout i s uvedením této hodnoty. Ideální je pokud PD získáte od svého očního lékaře nebo alespoň naměříte svépomocně.

Odchylka 1-2 mm ve skutečnosti, zejména u nižších preskripcí, obyčejně nezpůsobí žádný problém. Nesprávně zvolená PD oči nepoškodí, ale může způsobit nepříjemné pocity a nadměrnou únavu očí."

Pokud by ti, kdo provozují internetové oční optiky, měli jen základní znalosti z brýlové optiky a dokázali je aplikovat v praxi, měli minimální pokoru a úctu k oboru oční optika ...,nemohli by provozovat internetové oční optiky.

Je nepravděpodobné, že tito provozovatelé nevědí, že nejsou schopni zhotovit dioptrické brýle - optický korekční zdravotnický prostředek s dodržením normativů stanovujících přesnost zábrusu brýlových skel v celém rozsahu jejich nabídky dioptrických dodnot brýlových skel, v celé škále jimi nabízených produktů v souladu se zásadami, které jsou stanoveny pro centraci s ohledem na konkrétní refrakční vadu nositele optické zdravotnické pomůcky. 

Jak je uvedeno výše, v citaci z webu propagujícího internetové oční optiky, špatně vycentrované brýle a to nejen při nedodržení hodnoty horizontální centrace - PD, ale i při nedodržení parametrů vertikální centrace, způsobují vlivem nežádoucího prizmatického účinku svému nositeli astenopické potíže.

Astenopické potíže vznikají v důsledku snahy oka zachovat normální vidění a dostatečnou zrakovou ostrost, v čemž mu brání svým astenopickým účinkem nesprávně vycentrované brýlové čočky, díky tomu dochází k výrazné celkové únavě, únavě a bolesti očí, bolesti hlavy ..., tak jak je to uvedeno na jednom z webů propagujících internetové optiky.

Aby nedošlo k ohrožení zdraví občanů jsou:

         1. Mocí zákonodárnou stanoveny normativy, ktré vytváří rámec, jenž má zamezit jednání, které ve svém důsledku může ohrozit zdraví občanů, v případe oboru oční optika to je:
    Zákon 455/1991 Sb;Příloha č.2; Živnosti vázané - K § 23 a 24; Předmět podnikání - Oční optika
    Nařízení vlády č. 278/2008 Sb
    Zákona 268/2014 Sb. O zdravotnických prostředcích
     
2. Mocí výkonnou jsou ustanoveny instituce, které mají zajistit naplňování legislativního rámce:
     Živnostenské úřady  - Zákon 455/1991 Sb.; Nařízení vlády č. 278/2008 Sb.
    Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který je zřízen Ministerstvem zdravotnictví České republiky a jehož úkolem je dohlížet na to, aby se v České republice používaly pouze funkční, kvalitní a bezpečné zdravotnické pomůcky, ktré nebudou zatěžovat jejich uživatele nežádoucími účinky, natož jim způsobovat astenopické účinky - Zákona 268/2014 Sb.
       
Až do roku 2005 zastává moc zákonná a výkonná názor, který je deklarován ve Vyhlášce Ministrrstva zdravotnictví 350/2000 Sb
     

Vyhláška Ministerstva zdravotnictví 350/2000 Sb, kterou se reguluje prodej zdravotnických prostředků:

 

Ministerstvo zdravotnictví stanoví podle §18 odst. 1 zákona č.123/2000 Sb. o zdravotnických prostředcích ..

Regulace prodeje zdravotnických prostředků

§2

odst. 1. Samoobslužně a v automatech se nesmí prodávat

   

d) dioptrické brýle,

e) brýlové a kontaktní čočky,

  odst. 2. Zásilkovou službou a prostřednictvím počítačové sítě se nesmí prodávat
   

b) dioptrické brýle,

c) brýlové a kontaktní čočky,

Tento pohled zastává moc zákonodárná a moc výkonná do roku 2005.

V roce 2005 je vyhláška 350/2000 Sb., jejímž cílem bylo zamezit zhotovení dioptrických brýlí - optického korekčního zdravotnického prostředku, který bude působit svému nositeli potíže a v důsledku může vést i ke zhoršení zdravotního stavu nositele, zrušena.

V platnosti zůstávají normativy, které stanovují maximálně povolenou směrodatnou odchylku, jak pro hodnotu horizontální centrace - PD, tak i pro hodnotu vertikální centrace, parametry, které dle Nařízení vlády č. 278/2008 Sb, je spolu s dalšími parametry povinen měřit oční optik - odborník, který musí splňovat požadavky na vzdělání stanovené Zákon 455/1991 Sb., při zadání zakázky na dioptrické brýle - optický korekční zdravotnický prostředek.

Nařízení vlády č. 278/2008 Sbnepřináší do oboru oční optiky nic nového.

Brýlová optika ve svých definicích a výrocích jasně a jednoznačně pokazuje na nutnost měření nejen veličin, které jsou v tomto nařízení uvedeny, bez jejichž hodnot nelze zhotovit optickou refrakční zdravotnickou pomůcku.

Toto nařízení se spíše snaží řešit neutěšený stav, který nastal po zrušení Vyhlášky Ministerstva zdravotnictví 350/2000 Sb., jenže jeho tvůrci nevzali v potaz, že se od roku 2005 trh s oční optiku změnil a že zde vznikly suběkty, které nejsou schopny toto nařízení ponit, které de facto nejsou schopny zhotovit optické korekční zdravotní pomůcky, ale to jim nebrání v tom, aby zhotovovaly "optické korekční zdravotní pomůcky" a na jejich zhotovení uzavíraly smlouvy se zdravotními pojišťovnami!

 

Již dávno před tím, než vzniklo  Nařízení vlády č. 278/2008 Sb. se začali odborníci v oční optice vybavovat systémy, které na základě přesně stanovených metod, s požadovanou přesností měří veškeré veličiny nutné k objednání a zábrusu brýlových dioptrických skel, veličiny, bez nichž nejde kvalitní optická korekční zdravotnická pomůcka - dioptrické brýle vyrobit. Jedním z těchto systémů je zařízení Visioffice. 

Co je alarmující - nastavené vnější podmínky nekultivují obor oční optiky, ale značná rozporuplnost s protichůdným nahlížením jak moci legislativní tak i výkonné na jednotlivé suběkty, které na optickém trhu působí, se projevuje i v tom, že jen cca 3% očních optik je vybaveno systémy na korektní měřená parametrů nutných pro objednání a zábrus brýlových skel.

Ti co se i jen okrajově měli možnost seznámit s teorií pravděpodobností si dokáží z tohoto čísla udělat obrázek o tom, jak optický trh v součastnosti vypadá!

 

Všechny subjekty, které zhotovují zdravotnícké pomůcky mají na základě Zákona 268/2014 Sb. povinnost registrace u SÚKL, který má povinnost zajistit to, aby se v České republice zhotovovaly a používaly pouze jakostní, bezpečné optické korekční zdravotnické pomůcky, které nebudou způsobovat například astenopické potíže.

 

Tento marasmus vede k tomu, že:

Až na malou skupinu kvalitně vybavených očních optik, které nabízí svým klientům veškeré produkty z oblasti brýlových skel, která díky své vybavenosti a odborným znalostem očních optiků, kteří v těchto očních optikách pracují, umí nejen objednat , ale umí z nich i zhotovit kvalitní optické korekční zdravotnické pomůcky - dioptrické brýle.

• Většina očních optik pokračuje v linii, kterou držel státní podnik Oční optika v sedmdesátých, osmdesátých, ale i devadesátých letech. Tyto oční optiky jen trochu rozšířily nabídku produktů, ale z hlediska měření parametrů, ..., jsou stále minimálně padesát let zpět.

 

V důsledku všeho výše uvedeného nás nemůže překvapit, že nám po městech, městysech, vsích a vesničkách ve svém volnu po práci a nebo po obstarání dítěte na mateřské dovolené, ..., pobíhají různí poradci "zaškoleni" subjektem, který je využívá k podomnímu prodeji optických korekčních zdravotnických pomůcek, subjektem, který nemá žádné oprávnění pro školení očních optiků, které by splňovalo požadavky na uznání vzdělání podle Zákon 455/1991 Sb.  No a tak tu laikové vesele prodávají brýlové obruby a dioptrická skla a sjednávají smlouvy na zhotovení optických korekčních zdravotnických pomůcek - činnost kteru na základě Zákona 455/1991 Sb. může provádět jen oční optik, který splňuje požadavky na vzdělání, které jsou tímto zákonem stanoveny.  Z textů uveřejněných na webových stránkách tohoto prodejce, lze usuzovat, že někteří poradci tuto činnost provozují i jako živnost, pravděpodobně se domnívají, že jako pro poradce pro ně neplatí ustanovení Zákona 455/1991 Sb

Z webových stránek tohoto prodejce, který si pro prodej korekčních optických zdravotních prostředků zvolil s největší pravděpodobností formu síťového (výceúčelového) marketingu - multi-level marketingu (způsob prodeje produktů AVON ...) - se dá usuzovat, že s ním svázaní podomní prodejci - poradci - laici v oboru oční optika uzavírají i smlouvy pro zhotovení optických korekčních zdravotnických pomůcek pro děti a mladistvé do 15 let.

Jedna z poradkyň na webových stránkách tohoto prodejce uvádí:

"Mám vystudované učitelství pro MŠ a proto mne pořád láká si rozšířit si kufřík i o dětské modely. A pokud se mi stále bude tak dařit taky si chci k sobě vzít pár optických poradců, protože potenciál je veliký a a den má stále jen 24 hodin. ..."

Zrak dítěte si zaslouží opravdu kvalitní a vysoce odbornou péči, to si odborníci na Ministerstvu zdravotnictví uvědomují a tak děti do 15 let smí vyšetřovat jen oftalmolog ...

Včasná diagnostika onemocnění oka nebo očí u dětí, jejíž léčení mnohdy zabezpečuje korekční optická refrakční pomůcka - dětské dioptrické brýle, ovlivňuje společenské uplatnění dítěte do budoucna. Z tohoto důvodu nemají právo nějací poradci - podomní prodejci - laici - expedimentovat na dětech ...

 

  
   
   

 

 

Otvírací doba

  • Pondělí - Pátek 
  • 10:00 - 19:00
  • Sobota - na objednání 
  • 14:00 - 18:00

Kontakt

Tel.:  +420 222 329 735
Mobil: +420 777 645 764

 

email: mmoptik@centrum.cz 

Majitel

Marianna Malcová

IČO: 458 76 886

Sídlo firmy

Chobotská 1728

250 01 Brandýs nad Labem-

Stará Boleslav

^